Bypass (Baypas) Cerrahisi

Bypass (Baypas) Cerrahisi

Atardamarlarınızın iç duvarlarında yağ birikintileri oluştuğunda atar damarlarınız daralır. Bypass ameliyatı amacı, koroner arterlerinizin daralmış bölümlerini atlamak – veya “dolaşmak” tır. Cerrah bunu, aort (kalbi terk eden ana kan damarı) ve daralmış bölgeyi geçerek koroner arter boyunca bir nokta arasına bir kan damarı aşılayarak yapar. Çoğu durumda, bypass grefti olarak kullanılan kan damarlarından en az biri, iç meme arteri adı verilen göğsünüzdeki bir arterdir.

Diğer greftler için bacaklarınızdaki bir damar gibi kan damarları, bazen de kollarınızdaki bir damar kullanılır. Bir greftiniz olabilir, ancak iki, üç veya dört (genellikle çift, üç veya dört baypas olarak adlandırılır) olması daha yaygındır.

Baypas cerrahisi sırasında ne olur?

Bu işlem sırasında, cerrahlar kalbinize ulaşmak için genellikle göğüs kemiğinin ortasını keser. Ancak bazı işlemlerde göğüs kemiğinin kesilmesine gerek yoktur. Buna minimal invaziv cerrahi denir. Cerrahınızın göğüs kemiğinizi kesmesi gerekiyorsa, göğsünüzün ortasından uzun bir şekilde yarayacaksınız. Bacağınızdan bir damar grefti veya kolunuzdan bir arter grefti geçirdiyseniz, bu yerlerde de daha küçük bir yaranız olur. Bir kalp-akciğer bypass makinesi, cerrahın kalbinizde çalıştığı sırada vücudunuzdaki kanı dolaştırır, ancak bazı cerrahlar bu makine olmadan koroner bypass ameliyatları gerçekleştirir. Buna kalp atışı ameliyatı denir.

Bypass Cerrahisinden sonra ne olur?

Ameliyattan sonra, uyanana kadar yakın izleme için yoğun bakıma taşınacaksınız. Durumunuz sabit olduğunda, yüksek bağımlılık ünitesine veya kalp koğuşuna gideceksiniz.

Kalp baypas cerrahisinin faydaları

Çoğu insan anjinadan mükemmel bir rahatlama ve gelişmiş yaşam kalitesi elde eder.

Riskler

Kalp bypass ameliyatının riskleri, kalp hastalığının ciddiyetine, operasyon tipine, yaşa ve mevcut sağlık durumuna bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterir.

Kurtarma

Bir veya iki gün içinde yataktan çıkmalı ve bir hafta sonra eve dönmelisiniz, formunuza, yaşınıza ve sorunun ne kadar ciddi olduğuna bağlı olarak iki veya üç ay sonra tamamen iyileşmelisiniz.

Bypass Cerrahisi sonrası eve gittiğimde ne yapmalıyım?

Birçok hastanede kalp bypass ameliyatından sonra, kardiyak rehabilitasyon ekibinin bir üyesi sizi durumunuz ve sahip olduğunuz tedavi hakkında bilgi vermek için koğuşta görecektir. Gelecekte kalbinizin korunmasına yardımcı olmak için sizinle yaşam tarzı değişiklikleri yapmak ve risk faktörlerinizi (kalp hastalığı riskinizi artıran şeyler) nasıl azaltacağınız hakkında konuşacaklar. Ayrıca rehabilitasyon personeline iyileşmenizle ilgili sorular sorabilirsiniz.

Ameliyat bir tedavi değildir – bu nedenle uzun süre kalp sağlığınıza dikkat etmek önemlidir.

Fikirleriniz bizim için önemli

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish