Hizmetler

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Sürekli değiştiği için beslenmeyle ilgili en yeni haberleri sürekli kaçırıyor musunuz? Aslında haklısınız çünkü beslenme ile ilgili bildiklerimiz yerinde durmuyor, sürekli gelişiyor. Ancak yine de en yeni gelişmelerden haberdar olmasanız bile takip edip uyabileceğiniz beslenmeyle alakalı bir takım temel ilkeler mevcut.

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin en temel ve hiç değişmeyen ilkesi; sağlığınızı destekleyecek her tür besin çeşitlerini tüketmeniz gereklidir şekliden özetlenebilir.

Beslenmenin temel ilkesinden daha fazlasını mı bilmek istiyorsunuz? O zaman sağlık durumunuzun, yaşam tarzınızın ve hoşlandığınız yiyeceklerin dikkate alındığı kişiselleştirilmiş sağlıklı ve dengeli beslenme programı için doktorunuza veya diyetisyeninize başvurun.

Sağlıklı bir beslenme programı takip etmek istiyorsunu7z ancak nereden başlayacağınızı mı bilemiyorsunuz? İlk adım olarak beslenme programınızı hazırlarken şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Ana besin gruplarından hepsini kapsayan bir beslenme programı yapın: Meyveler, sebzeler; tam tahıllar; az yağlı süt ürünleri ve fasulye ve diğer bakliyat ürünlerini içeren proteinli besinler.
  • Her besin grubundan ne kadarını tüketmeniz gerektiğine dair bilgilendirici ve yol gösterici bir kılavuz edinin.
  • Nadir bulunan ürünler yerine, kolaylıkla ulaşabileceğiniz, yabancısı olmadığınız ürünleri tercih edin.
  • Damak tadınıza, yaşam tarzınıza ve bütçenize uygun besinler seçmek işinizi kolaylaştırır.

Bunların yanında sağlık risklerini de göz önünde bulundurun. Mesela, yüksek kolesterolünüz veya hipertansiyonunuz varsa buna uygun davranmalısınız.

Ayrıca, düşük tuz, doymuş yağ ve kolesterol içeren ve meyve, sebze, tam tahıl ve sağlıklı yağlar açısından zengin bir diyet takip etmelisiniz. Daha kişisel bir beslenme programı için mutlaka doktorunuza veya diyetisyeninize danışmalısınız.

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish