Hizmetler

Kompresyon Çorapları

Kompresyon çorapları variközlü venlerin semptomlarını rahatlatmaya yardımcıdır. Dolaşımı artırırlar ve semptomlara sebep olan variközlü venlerin tedavisinde dayanak noktası oluştururlar. Kompresyon çorapları ayaklarda daha sıkıdır. Bacağa doğru yükseldikçe kademeli olarak gevşer.

Doktorlar genellikle semptomların rahatlaması için gün boyunca çorapları giymenizi önerirler.

Kompresyon çorapları pahalı olabilir, giyilmesi zor olabilir ve gün boyu giymek sıkıntı verici olabilir. Ancak bacağınıza uygun bir çorap bulduğunuzda yaşadığınız semptomları hafifletmeye yardımcı olur ve zaman içinde alışırsınız. Kompresyon çoraplarını giymeyle ilgili rahatsızlıklarınız varsa bunları mutlaka doktorunuzla paylaşın.
Ancak unutmayın ki kompresyon çorabının verdiği rahatsızlık, olası bir varis ameliyatının vereceği rahatsızlık yanında hiç kalır.

Kompresyon Çorabı alırken ve kullanırken dikkat etmeniz gerekenler

  • Kompresyon çorabı almak için reçeteye ihtiyacınız yoktur. Eczanelerden, medikallerden ve hatta internet üzerinden bile alabilirsiniz.
  • Doktorunuz aksini söylemedikçe varis çoraplarını uyurken giymemelisiniz.
  • Her gün giymeyi planlıyorsanız iki çift çorap alın. Böylece birini yıkadığınızda diğerini kullanabilirsiniz.
  • Elastik özelliklerini kaybetmemeleri için, ılık suda hafif bir deterjan ile yıkamalı ve asarak kurutmalısınız.
  • Çoğu çorap, başlangıçtaki basınç kuvvetlerini koruyarak 3-4 ay kullanılabilir.

Varis çorabı seçimi

1. Çorabın uzunluğu

İki ana uzunluk mevcuttur: diz ve diz üstü. Çoğu vakada genellikle diz hizasındaki varis çorapları tavsiye edilir. Ancak variközlü ven veya şişlik dizinizin üstündeyse diz üstü varis çorabı da kullanmanız gerekebilir.

2. Basınç seviyesi

Sınıf 1: 15-20 mmHg
Sınıf 2: 20-30 mmHg
Sınıf 3: 30-40 mmHg

15 ve 20 mmHg basınç seviyesi venöz yetmezlik semptomlarını rahatlatmada ve ödemi gidermede gayet etkilidir ve çoğu insan tarafından iyi tolere edilir.

Varis çorapları ne zaman ve nasıl giyilir?

Çoraplar bacaklarda şişlik ortaya çıkmadan önce giyilmelidir. İdeal zaman sabah yataktan çıkar çıkmaz giyilmesidir. Eğer duş alırsanız, kendinizi iyice kuruladıktan sonra giyin.

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish