Hizmetler

Damardan Beslenme Nedir?

Ağızdan beslenemeyen kimselere besinlerin enjeksiyonla verilmesine damardan (parenteral) bes¬lenme denir. Ameliyat olan hastalara hastanedeki ilk günlerinde verilen serumların amacı on¬ları susuz ve gıdasız bırakmamaktır. Se¬rumlarda bulunan şeker ve çeşitli tuzlar ağızdan yeteri kadar beslenemeyen hastaların enerji ve elektrolit ihtiyacını kar¬şılamaktadır.

Bazı yatalak ve ağız yoluyla besleneme¬yen, nazo-gastrik tüp uygulanamayan kim¬seleri uzun süre beslemek gerektiğinde hastalara protein, yağ ve vitaminler de ver¬mek gerekir.

Paranteral beslenme periferik vena veya santral ven yoluyla iki şekilde olur.

1. Periferik venöz beslenme: Kısa dönem beslenme ihtiyacı olan hasta¬larda kullanılabilen bir yöntemdir. Periferik parenteral beslen¬mede venöz komplikasyonlar santral ven yoluyla beslenmeden daha azdır; yöntem ucuzdur ve pratiktir. Başlıca komplikasyonu tromboflebit gelişme¬sidir.

2. Santral venöz beslenme: İki hafta veya daha uzun süre ağızdan veya gastrointestinal yoldan gıda alamayacak hastalarda uygulanır. Kullanılan solüsyonların hiperosmolar olması nedeniyle, uygulama için akımı hızlı ve bü-yük bir ven seçilir, mesela vena kava superior.

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish