Hizmetler

Elastik Basınç Uygulama Tedavisi

Variközlü ven bulunan hastalarda varisin bulunduğu bacak üzerine basınç uygulayarak, doğal kas pompasını daha iyi çalıştırmak ve kanın kalbe doğru akışını hızlandırmak amaçlanmaktadır. Ayrıca genişlemiş olan yüzeysel vene dışarıdan basınç uygulanınca çalışmayan ven kapakçıkları da eski fonksiyonunu yeniden kazanabilir. Elastik basınç tedavisi elastik çorap ve elastik bandaj olmak üzere ikiye ayrılır.

Kompresyon çorapları variközlü venlerin semptomlarını rahatlatmaya yardımcıdır. Dolaşımı artırırlar ve semptomlara sebep olan variközlü venlerin tedavisinde dayanak noktası oluştururlar. Kompresyon çorapları ayaklarda daha sıkıdır. Bacağa doğru yükseldikçe kademeli olarak gevşer.

Doktorlar genellikle semptomların rahatlaması için gün boyunca çorapları giymenizi önerirler.

  • Çok hafif şiddetteki semptomlar için günlük spor külotlu çorap, diz altı çorabı veya normal çorap ile başlamak isteyebilirsiniz. Bunların bile şişkinlikleri ve ağrıları belli oranda azalttığını hissedeceksiniz.
  • Daha ciddi semptomlar için özel kompresyon çorapları almanız gereklidir.

Kompresyon çorapları pahalı olabilir, giyilmesi zor olabilir ve gün boyu giymek sıkıntı verici olabilir. Ancak bacağınıza uygun bir çorap bulduğunuzda yaşadığınız semptomları hafifletmeye yardımcı olur ve zaman içinde alışırsınız. Kompresyon çoraplarını giymeyle ilgili rahatsızlıklarınız varsa bunları mutlaka doktorunuzla paylaşın.

Ancak unutmayın ki kompresyon çorabının verdiği rahatsızlık, olası bir varis ameliyatının vereceği rahatsızlık yanında hiç kalır/

Doktorunuz özellikle belirtmediği sürece kendi başınıza elastik bandaj almaktan kaçının. Bandajlar kan akışını keserek mevcut varisin daha da kötüleşmesine yol açabilir.

Kompresyon tedavisi tipleri

Kompresyon tedavisinin birkaç tipi vardır. Bunlardan ikisi yaygın olarak kullanılır.

Kompresyon bandajı

Önceden belirlenmiş basınç seviyelerine sahip bandajları bulmak mümkündür; hafif, orta, yüksek ve ekstra yüksek. Kullanılan bandajın tipi şişliğin derecesine ve ne kadar basınç uygulanmak istendiğine göre değişir. Örneğin ekstra yüksek bandajlar çok büyük venler ve şiş ayaklar için kullanılır.

Kompresyon çorabı

Kompresyon çorapları, bandajlara alternatif olarak kullanılır.

Antiembolizm çorapları

Antiembolizm çorapları, destek çorapları veya kompresyon çorapları ile aynı değildir. Antiembolizm çorapları bacaktaki kan akışını hızlandırmak için kademeli olarak basınç uygulayan çoraplardır. Ancak ayaktayken değil, uzanır pozisyonda giyilmek için tasarlanmışlardır. Ameliyat sonrasında giyilen bu çorapların amacı embolizmi veya kan pıhtılarını önlemektir.

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish