Hizmetler

Enjeksiyon ile Kurutma

Enjeksiyon ile kurutma, skleroterapi, variközlü venleri ve örümcek venleri yok etmek için kullanılan tıbbi bir prosedürdür. Skleroterapi bir solüsyonun, genellikle bir tuz solüsyonunun direkt olarak ven içerisine enjekte edilmesiyle uygulanır. Solüsyon damarın duvarlarını tahriş eder ve içe çökerek birbirine yapışmasına yol açar. Zaman içerisinde damar bir yara dokusuna dönüşür ve solarak kaybolur. Skleroterapi 1930’lardan bu yana kullanılan kanıtlanmış bir yöntemdir.

Skleroterapi adayları

Skleroterapi öncesinde prosedüre uygun biri olup olmadığınızın anlaşılması için bir dermatolog veya vasküler tıp uzmanı tarafından ilk konsültasyona alınırsınız.

Gebeler bu yöntem için uygun değildir. Doğum kontrol hapı kullanmanız bu terapiyi almanıza engel teşkil etmez. Geçmişte kan pıhtısı öykünüz varsa uygun olup olmadığınız genel sağlık durumunuza bağlı olarak değişecektir.

Skleroterapi nasıl uygulanır?

Çoğu vakada tuz solüsyonu son derece hassas iğneler yardımıyla direkt olarak venin içine uygulanır. Bu noktada, özellikle enjeksiyon büyük damarlara yapılıyorsa bir iki dakikalığına bir miktar rahatsızlık ve kramp hissedebilirsiniz. İşlem yakaşık olarak 15-30 dakika sürer.

Bir seansta enjeksiyon yapılacak ven sayısı, venlerin büyüklüğüne ve yerine ve tabii ki hastanın genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterir.

Skleroterapinin yan etkileri

Skleroterapinin ardından belli yan etkiler hissedebilirsiniz. Bunlar hafif orta şiddette yan etkilerdir, işlemin ardından bir iki gün sürebilirler. Ayrıca enjeksiyon bölgesinde kızarıklıklar da görebilirsiniz. Bunlar birkaç gün içinde tamamen kaybolur. Enjeksiyon bölgesinde birkaç gün veya bir hafta süren morluklar da gözlenebilir.

Skleroterapinin diğer yan etkileri:

  • Enjeksiyon yapılan büyük venler pütürlü ve sert olabilir, bunun geçmesi birkaç ay sürebilir.
  • Ven bölgesinde kahverengi çizgiler veya noktalar belirebilir. Çoğu vakada bunlar altı ay içinde kaybolur, ama hiç kaybolmayabilir de.
  • Skleroterapinin uygulandığı bölgede yeni, küçük damarlar ortaya çıkabilir. Bunlar işlemden sonra günler veya haftalar içinde ortaya çıkabilir, ancak üç ila on iki ay içinde kaybolurlar.

Şu yan etkiler ortaya çıkarsa hemen doktorunuza başvurmalısınız:

  • Kasık bölgesinde 10 cm genişliğinde iltihaplar
  • Bacakta şişme
  • Enjeksiyon bölgesinde küçük ülserler

Enjeksiyon bölgesinde meydana gelen alerjik reaksiyonlar çok nadir durumlarda ciddi sorun teşkil eder.

Skleroterapinin ardından

Skleroterapinin ardından kendi başınıza evinize dönebilir ve günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Yürümeniz özellikle önerilir.

İşlem gören damarların sıkılaşması için varis çorabı giymeniz söylenecektir. Enjeksiyonu takiben aspirin, ibuprofen veya diğer anti enflamatuar ilaçları en az 48 saat boyunca almamalısınız.

Ayrıca ilk 48 saat boyunca şunlardan uzak durmalısınız:

  • Sıcak banyo
  • Sıcak kompres
  • Jakuzi veya sauna
  • Direkt güneş ışığına maruz kalmak

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish