Hizmetler

Kardiyovasküler Hastalıklarda Beslenme

Sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı kardiyovasküler hastalıklarla mücadelede en önemli silahımızdır. Bu düşündüğünüz kadar zor ve güç bir süreç değildir. Genel sağlık durumunuzun ve kalp sağlığınızın uzun süre sorun çıkarmaması için aşağıda saydığımız basit adımlara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Ülkemizde ve dahi dünyada yetişkin nüfusta görülen ölümlerin nedenleri incelendiğinde ilk sırada koroner kalp hastalıklarının olduğu görülmektedir. Kardiyovasküler hastalık riski 35 yaşından itibaren artmaya başlamaktadır

Sağlıklı bir damar yapısına sahip olmak oksijen açısından zengin kanı ve besinleri vücudumuzun her organına taşımak için elzemdir. Damar duvarlarında yağ, kas ve bağ dokularının birikmesi ile damarlarda oluşan plaklar zaman içerisinde kan akışını kısıtlar ve nihayetinde koroner kalp hastalığına sebep olur. Bu nedenle yaşam tarzımızda ve beslenme alışkanlıklarımızda yapacağımız değişiklikler, hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemizin anahtarıdır.

Bütün bunların ışığında yeterli ve dengeli beslenmeyi içeren doğru beslenme alışkanlıklarını kazanmak koroner kalp hastalıkları, şişmanlık ve hipertansiyona karşı sağlam bir savunma oluşturacaktır. Bunun için dikkat etmemiz gereken beslenme alışkanlıklarını kısaca şöyle sıralamak mümkündür:

  • Beslenmenizde top¬lam yağ tüketimi enerjinin yüzde 30’unu geçmemelidir.
  • Doymuş yağlar kan koles¬terol düzeyini yükselten en önemli beslenme faktörüdür, bu nedenle doymuş yağları azaltmalısınız.
  • Doymuş yağlar yerine doymamış yağları seçebilirsiniz, yani hayvansal kaynaklı yağların ve katı margarinlerin yerine bitkisel sıvı yağları, zeytinyağı, soya, ayçiçeği yağı, vb. Tercih edebilirsiniz.
  • Günlük kolesterol alımınızı 300 miligramın altına indirmeniz gereklidir.
  • Posadan zengin besinleri tüketmek, kan kolesterol düzeyinin düşürülmesine yardımcı olur, posalı besin tüketiminizi artırın . Günlük posa tüketimi 25-30 g olmalıdır.
  • Daha fazla sebze ve meyve tüketin. Özellikle vitamin A ve C, beta karoten gibi antioksidan özelliği olan vitaminleri yüksek oranda içeren sebze ve mey¬veleri tüketin.
  • İdeal vücut ağırlığınızı korumaya özen gösterin, kilo fazlalığınız varsa kilo verin.
  • Sigara kalp damar hastalıklarında görülen ani ölümlerin en büyük sebebidir, sigara içmeyin.
  • Ve son olarak alkolden uzak durun

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish