Hizmetler

Toplar Damar Hastalıkları Nasıl Ortaya Çıkar?

Arterler kalbinizden vücudunuzun diğer dokularına kan taşıyan damarlardır. Venler vücudunuzdaki kanı tekrar kalbinize taşıyarak kan dolaşımını sağlar. Kanın kalbinize dönebilmesi için bacaklarınızdaki venler yerçekimine karşı çalışmak zorundadır.

Bacaklarınızdaki kasların kasılması pompalama görevi görür ve elastik ven duvarları kanın kalbinize geri dönmesine yardımcı olur. Kanın yerçekimi gücüyle geri kaçmasını önlemek için venlerinizdeki ufak kapaklar açılır.

Variközlü venlerin sebepleri şöyle sıralanabilir:

  • Yaş. Yaşlandıkça venleriniz elastisitelerini kaybederler, bu da onların gerilmesine sebep olur. Venlerinizdeki kapaklar zayıflar ve kanın geri kaçışını önleyemez hale gelirler.
    Kan venlerinizde göllenir ve venler genişleyerek variközlü hale gelir. Venler oksijeni alınmış kan taşıdığı için mavi renkte görünür.
  • Hamilelik. Bazı hamile kadınlarda variközlü ven ortaya çıkabilir. Hamilelik vücudunuzdaki kan hacmini artırır, ancak bacaklarınızdan pelvisinize olan kan akışını yavaşlatır. Bu dolaşım değişikliği gelişmekte olan fetüsü desteklemek içindir, ancak istenmeyen bir yan etki olarak bacaklarınızda varis ortaya çıkabilir.

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish