Hizmetler

Mitral Kapak Hastalığı Nedir?

Mitral kapak hastalığı, mitral kapakta yaşanan düzensiz durumları anlatan bir ifadedir. Bu kapak kalbinizin sol karıncık ile sol kulakçığı arasında yer alır. Kanın sol kulakçıktan sol karıncığa düzgün bir şekilde akmasını ve sol kulakçığa geri kaçmamasını sağlar.

Mitral kapak düzgün şekilde çalışmadığında kalbiniz vücudunuz için gerekli olan oksijenlenmiş kanı yeterli şekilde pompalayamaz. Mitral kapak hastalığı son derece ciddi bir tablo olabilir. Tedavi edilmemesi halinde kalp krizine veya ciddi sonuçları olan aritmiye yol açabilir.

Üç tip mitral kapak hastalığı vardır:

Mitral kapak regürjitasyonu

Bu rahatsızlıkta mitral kapak kanatçıkları tam olarak kapanmaz, bu da kanın sol kulakçığa geri kaçmasına yol açar. Tedavi edilmezse kalp kaslarında hasar meydana gelebilir.

Mitral kapak prolapsusu

Mitral kapak kanatçıklarından birinin veya her ikisinin büyümesi ve kanatçıkları destekleyen kasların çok uzun olduğu anlamına gelir. Kapağın düzgün bir şekilde kapanması yerine kanatçıklardan birinin veya her ikisinin içe çökmesi ya da şişmesi durumu gözlemlenir. Mitral kapak prolapsusu genellikle klik-hırıltı sendromu olarak adlandırılır, çünkü kapak doğru şekilde kapanmadığında bir klik sesi ve ardından bir hırıltı işitilir.

Mitral kapak stenozu

Bu durumda mitral kapak kanatçıkları kalınlaşır veya sertleşir ve bu sebeple birbirlerine kaynarlar. Bunun sonucunda kapak açıklığı daralır ve sol kulakçıktan sol karıncığa kan akışı azalır.

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish