Hizmetler

Patent Duktus Arteriozus (PDA)

Patent duktus arteriozus (PDA) kalpten çıkan iki büyük damar arasındaki kalıcı açıklıktır. Duktus arteriozus adı verilen bu açıklık bebeğin doğum öncesindeki dolaşım sisteminin normal bir parçasıdır ve doğumdan kısa bir sure sonar kapanır. Eğer açık kalırsa patent duktus arteriozus adı verilen rahatsızlık ortaya çıkar.
Küçük bir PDA genellikle herhangi bir soruna yol açmaz ve tedavi dahi gerektirmez. Ancak geniş bir PDA tedavi edilmezse yeterince oksijenlenmemiş kanın yanlış yönde akmasına sebep olabilir ki bu da kalp kaslarını zayıflatarak kalp krizine ve diğer başka komplikasyonlara yol açabilir.

Patent Duktus Arteriozusun semptomları nelerdir?

Küçük bir PDA herhangi bir semptom göstermez, ancak bebeklerde şu semptomlar görülebilir:

  • Hızlı nefes alıp verme
  • Kötü beslenme
  • Hızlı nabız
  • Nefes darlığı
  • Beslenirken terleme
  • Kolay yorulma
  • Gelişim bozukluğu

Patent Duktus Arteriozus nasıl teşhis edilir?

PDA bulunan bebeklerde kalp hırıltısını bir steteskop yardımıyla duymak mümkündür. Ancak prematüre bebeklerde kalp hırıltısı duyulmayabilir. Eğer doktor doğumun ardından bebekte beslenme ve nefes alıp verme problemleri gözlemlerse PDA’dan şüphelenebilir. Bu durumda değişiklikleri göğüs röntgeni ile görmek isteyebilir. Kesin tanı için ekokardiyogram gereklidir.
Bazen küçük bir PDA çocukluğa kadar teşhis edilmeyebilir.

Patent Duktus Arteriozus nasıl tedavi edilir?

Eğer başka bir kalp defekti yoksa, tedavinin genel amacı PDA’yı kapatmaktır. Bebekte belli başka kalp problemleri veya defektleri varsa duktus arteriozus’u açık tutmak hayat kurtaran bir davranış olabilir. Kapanmayı önlemek için ilaç tedavisi uygulanabilir.
İlaçla tedavi genellikle sadece yenidoğanlarda başarılı sonuçlar vermektedir. Daha büyük çocuklar ve bebekler için ameliyat veya kardiyak kateterizasyonu başarılı sonuçlar vermektedir.

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish