Hizmetler

Protez Kapak Seçiminde Göze Alınan Kriterler ve Kapak Çeşitleri

Ameliyat öncesinde hastanın ailesiyle birlikte cerrah değiştirilecek olan kapağın mekanik mi yoksa biyolojik mi olması gerektiğine karar verecektir.

Mekanik aort kapak replasmanları, vücut içerisinde herhangi bir enfeksiyon kapmadan varlığını koruyabilecek son derece dayanıklı metallerden, polimerlerden ve diğer malzemelerden üretilir. Mekanik kalp kapakları insan kalbinde 30 yıldan daha uzun bir süre kalabilir. Ancak pıhtı oluşması riskinin önüne geçmek için mekanik kapak takılı hastaların pıhtı oluşumunu önleyici antikoagülatif ilaçlar alması gereklidir.

Biyolojik aort kapak replasmanları sığır, domuz, at ve insan dokusundan üretilir. Doku, enfeksiyon ve vücudun reddetmesi risklerini azaltmak için özel bir kimyasal işlemden geçirilir. Kapak değişimi ameliyatıyla biyolojik aort kapak replasmanı takılan hastaların kan inceltici tedavi almalarına gerek yoktur. Bununla birlikte, araştırmalar biyolojik kapakların ortalama ömrünün 10-15 yıl arasında olduğunu ortaya koymaktadır.

Görüldüğü üzere her iki kapak çeşidinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Hastanın sağlık durumuna, risk faktörlerine, yaşına, teşhise ve yaşam tarzına göre kapak seçimi son derece zor bir süreç olabilir. Uygun kapağın seçimi için karar verme sürecini hasta, ailesi ve doktoru birlikte yürütmelidir.

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish