Hizmetler

Ritm Sistemi Bozukluklari Nedenleri ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Aritmi, kalp atımını kontrol eden elektrik sinyallerinin gecikmesi veya bloke olması durumunda meydana gelebilir. Bu durum elektrik sinyali üreten sinir hücrelerinin düzgün çalışmamasının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca elektrik sinyallerinin kalp boyunca normal şekilde ilerlememesinin bir sonucu da olabilir.

Bir aritmi, kalbin bir başka bölümünün de elektrik sinyalleri üretmeye başlamasıyla da görülebilir. Bu özel sinir hücrelerinden gelen sinyalleri keser ve normal kalp atımını engeller.

Sigara içmek, çok fazla alkol tüketmek, uyuşturucu madde kullanmak, kullandığınız bazı ilaçlar veya çok fazla kahve tüketmek de bazı insanlarda aritmiye sebep olabilir.

Ruhsal durumdaki sarsıcı dalgalanmalar veya aşırı öfke kalbin daha yoğun çalışmasına, tansiyonun yükselmesine ve stres hormonlarının salgılanmasına sebep olabilir. Bazen bu reaksiyonlar aritmiye yol açabilir.

Bir kalp krizi, yüksek tansiyon, koroner kalp hastalığı veya kalp yetmezliği gibi problemler kalbin elektrik sistemini bozarak aritmiye sebebiyet verebilir. Tiroit bezlerinin çok veya az çalışması ve romatizmal kalp hastalığı da aritmiye sebep olabilir.

Wolff-Parkinson-White sendromu gibi konjenital kalp rahatsızlıkları da aritmiye sebep olabilir.

Bazen de aritminin sebebi tam olarak bilinmez.

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish