Bypass Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Bypass Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Bypass ameliyatı, gelişen tıbbi teknolojiyle birlikte son yıllarda kalp ve koroner rahatsızlıklarının çözümü konusunda oldukça pratik ve temel kriterler baz alındığında risk seviyesi düşük ameliyatlar arasında sayılabilir. Köprüleme tanımıyla izah edilebilecek olan bypass ameliyatı, kusurlu görünen damarın, işlevini yerine getirmemesi sonucu söz konusu atardamarda daralma meydana gelir. Kan akışının sağlanmadığı tıkanıklık gibi durumlar da gözlemlenmektedir.

Genellikle vücudun bir başka bölgesinde yer alan damarlardan parça alınarak köprüleme tekniği ile bölgeye takviye yapılır ve tıkanıklık ya da daralma sorunu çözülür. Peki, geniş imkânlar dâhilinde birçok hastanın kalp rahatsızlığında uygulanan bypass ameliyatı öncesi yapılması gerekenler nelerdir? İşte maddeler hâlinde ameliyat öncesi yapılması gerekenler:

 • Belirlenen ameliyat tarihi öncesinde doktorunuzun tavsiyelerini dikkate alarak beslenme programınıza özen göstermelisiniz. Aşırı yağlı, tuzlu ve baharatlı gıdalardan uzak durmalısınız.
 • Kullanıyorsanız kalp sağlığınız için bir an önce alkol ve sigarayı bırakmalısınız. Kalp hastalıklarının en yaygın nedenlerinden biri olan sigara, damar tıkanıklığının en yaygın etkenlerindendir.
 • Ameliyat öncesi hastaneye yatmadan evvel o güne kadar elinizde olan tüm hastalık verilerinizi bir dosya hâline getiriniz. Bu gibi önemli ameliyatlarda kronik ya da genetik hastalıklarınıza dair veriler, hayati önem taşıyabilir. Bu nedenle mümkün mertebe ameliyat öncesi hastaneye yatarken yanınıza bu dosyayı da alınız.
 • Ameliyat öncesi beslenme ve spor alışkanlıklarınızı doktorunuza danışarak sürdürünüz.
 • Beslenme ve spor alışkanlıklarının yanı sıra kan sulandırıcı, ağrı kesici gibi ilaçları keyfi olarak kullanmayınız. Bu gibi ilaçlar ameliyat sırasında risk teşkil etmektedir. Yüksek oranda kanamaya neden olabilirler.
 • Ameliyat öncesi doktorunuza bilgi vermek mahiyetinde kullandığınız tüm ilaçları yanınızda getiriniz.
 • Bir süre önce herhangi bir hastalık ya da ameliyat geçirdiyseniz doktorunuza bilgi veriniz. Bu hastalıklar ile alakalı kullandığınız ilaçlar hakkında da doktorunuzu bilgilendirmeyi ihmal etmeyin.
 • Yüksek tansiyon, şeker ya da hayati bir organın neden olduğu herhangi bir hastalık nedeniyle kullandığınız ilaç varsa, doktorunuza belirtin ve kullanımı bypass ameliyatı için herhangi bir risk teşkil etmiyorsa ihmal etmeyin.
 • Ameliyat sırasında oluşabilecek herhangi bir aksilik nedeniyle taze kan bağışında bulunabilecek bir yakınınızın hastanede bulunması gerekebilir. Bu nedenle ameliyat öncesi kan verebilecek bir yakınınızı kan bağışı için hazırda bulundurmanız fayda sağlayacaktır.
 • Bypass ameliyatı öncesi yakın tarihte geçirilen ameliyatlar, kullanılan ilaçlar ve yaptırılan iğneler hayati önem taşıyabilir. Bu nedenle 1 ay öncesine kadar varsa geçirdiğiniz operasyonu, kullandığınız ilaç ve iğneleri doktorunuzla paylaşmalısınız
 • Kadın hastalar için regl tarihleri önem arz etmektedir. Ameliyat tarihini alırken doktorunuz ile bu konu hakkında görüşmeniz gerekebilir.
 • Bypass ameliyatı sonrası ortalama hastanede yatış günü 4 ila 10 arasıdır. Bu süre hastanın sağlık durumu, iyileşme hızı ve ameliyat sonrası oluşabilecek çeşitli komplikasyonlara bağlı olarak artış/düşüş gösterebilir. Bu nedenle ameliyat sonrası için günlük olarak kullanılabilecek iç çamaşırı, pijama ve kıyafetleri hazırda bulundurmalısınız.
 • Ameliyat sonrası hasta, belirli bir süre bazı ameliyat ağrıları çekeceği için pek rahat edemeyecektir. Bu nedenle rahat edebileceği minik kırlent ve minderler yatakta destek olarak kullanılabilir.
 • Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli kriter hijyendir. Yalnızca hastanın değil, hastayla birlikte kalan refakatçinin de gün içinde kişisel temizliğine ve hastanın kullandığı malzemelerin temizliğine özen göstermesi gerekmektedir. Mümkün mertebe çok fazla eşya temasından kaçınmalı ve sıklıkla ellerini yıkayarak sterilize etmelidir.

Fikirleriniz bizim için önemli

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish