Sağlıklı ve dengeli beslenmek için neler yapmalıyız?

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için neler yapmalıyız?

Günlük yaşamda yediğimiz yiyecekler birbirlerinden farklı içeriklere sahiptir.  Kimileri Protein bakımından zengin,  kimileri vitamin bakımından zengindir.  İnsan yaşamı boyunca bunları karışık olarak tüketir,  ancak yediğimiz besinlerin içeriğini bilirsek ve ona göre beslenirsek daha dengeli ve sağlıklı beslenmiş oluruz.  Sağlıklı beslenmek düşünüldüğü kadar zor değildir.  Belli şeylere kurallara dikkat ederek aslında Sağlıklı beslenmek mümkündür.

Sabah kahvaltısının önemi

Sabah uyandığımızda aç olarak uyanır ve bu açlık aynı zamanda enerjimizi de düşürür.  İyi bir kahvaltı etmek bize gün içinde enerji sağlar.  Ancak sabah kahvaltısında yediğimiz şeyler bu enerjiyi sağlayacak besinler olmalı örneğin,  beyaz peynir,  zeytin,  çay,  kahve veya meyve suyu,  yumurta çok az miktarda ekmek veya gevrek olabilir.

Günlük öğünlerin önemi

Sağlıklı besin beslenmenin temel koşullarından biridir.  Düzenli yemek,  yani mümkün olduğunca sabah, öğlen ve akşam mutlaka ürünleri atlamamak ve aralarda da tükettiğimiz şeyler sağlıksız yiyecekler olmamalıdır.  Örneğin düzenli olarak öğünleri atlamayarak,  öğün aralarında taze meyve yenilebilir yoğurt veya süt alınabilir,  hafif süt tatlıları yenilebilir.  Bunlar hem bir sonraki öğüne hazırlar,  hem de tok kalmamızı sağlar.  Diğer yandan da enerjimizi yeniler.

Vücudumuzun demire her zaman ihtiyacı vardır

Demir insan vücudunun en fazla ihtiyacı olan minerallerden biridir.  Öncelikle kandaki hemoglobin dengesini sağlar.  Aynı zamanda hemoglobin alyuvarlar içinde bol miktarda bulunur.  Bu da vücudun oksijen ihtiyacını karşılar.

 Şayet demir eksikliği varsa yani Demir içeren gıdalar almıyor isek hemoglobin miktarı düşer.  Bu da kansızlığın oluşmasını sağlar.  Kansızlık kendimizi yorgun hissetmenize sebep olur.  Bu nedenle gün içinde demir bakımından zengin gıdalar gıda almaya özen göstermeliyiz.  Demir en fazla kırmızı ette tahıllı ekmekte yeşil sebzelerde bulunur.

Dengeli ve sağlıklı beslenmek ne demek?

Öncelikle belirtmek gerekir ki,  sağlıklı ve dengeli beslenmek hiçbir zaman tıka basa karnını doyurmak anlamına gelmemektedir.  Vücudun bir makine olduğu düşünülürse bunun en iyi şekilde bakılması ve ihtiyacı olan maddelerin sağlanması gerekmektedir.  Öncelikle sağlıklı beslenmenin temel koşulu vücudun en fazla ihtiyaç duyduğu Protein,  karbonhidrat,  yağ,  vitamin, mineral ve suyu mutlaka günlük yaşamda almak gerekmektedir.

  Bunlar vücudun temel ihtiyaçlarını sağlayan vitamin ve minerallerdir.  Bunların alınmadığı durumda,  sağlıklı beslenmekten söz edilemez.  Ancak dengeli beslenme uygulandığında,  bu vitaminler düzenli olarak alınmış olur.  Beslenmenin en zararlı yani,  aşırı kilo alımıdır.  Atıştırmalık fastfood yemekler veya karbonhidrat ağırlıklı yemekler dengesiz beslenmeye neden olur.  Karın doyurmak ancak obeziteye zemin hazırlamayı sağlar.  Gün içinde tükettiğimiz yiyeceklerin sağlıklı olmasına dikkat etmek gerekir.  Dengeli ve sağlıklı beslenmenin olmadığı durumlarda bağışıklık sistemi düşer,  birçok hastalığın zemini hazırlanmış olur.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için dikkat edilmesi gereken kurallar:

  • Sabah kahvaltısı yapmadan kesinlikle güne başlamayın
  • Öğlen yemeklerinizi atlamayın mutlaka öğlende yemek yeriz
  • Akşam öğünlerinizi aşırı olmamak kaydıyla sağlıklı yiyeceklerle tamamlayın
  • Abur cuburları Hayatınızdan çıkarın kesinlikle öğün aralarında abur cubur yemeği

Bunlara ek olarak gece yatmadan önce kesinlikle yemek yemeyin. Hatta hiçbir şekilde atıştırma yapmayın. Akşam belli bir saatten sonra insanların bir şeyler yemesi sağlık açısından çok zararlı bir durumdur.

Tuz ve şekerden uzak durmalısınız

Tuz ve şekeri günlük yaşamımızda çok fazla almanıza gerek yoktur.  Çünkü yediğimiz sebze ve meyvelerin tamamından şeker ve tuz vücut ihtiyacını karşılayacak ölçüde bulunmaktadır.  Bunun yanında ekstra tuz ve şekere ihtiyaç yoktur.  Tuz ve şekerden kesinlikle kaçınmak sağlıklı ve dengeli beslenmenin ilkelerinden biridir.

 Sağlıklı ve dengeli beslenmek için olağanüstü bir çaba sarf etmeye gerek yoktur.  Günlük yaşamda yeterli ve dengeli beslenirseniz,  öncelikle sağlıklı görünürsünüz.  Vücudunuz daha hareketli ve esnek olur.  Saçlarınız, gözleriniz,  cildiniz parlak ve canlı olur.  Kaslar daha iyi gelişir enerji dolu olursunuz.  Zihniniz daha açık hafızanız güçlü olur.  Ve en önemlisi sık sık hasta olmazsınız,  ancak düzensiz yetersiz ve dengesiz beslendiğinizde enerjiniz düşük olur.  Hareketleriniz ağırlaşır,  görüntünüz sağlıksız olur.  Ya çok zayıf olursunuz ya da obez olursunuz.  Cildiniz matlaşır,  sağlıksız bir görüntü oluşur.  Sık sık baş ağrısından yakınırsınız,  eliniz kolunuz kalkmaz,  enerjisiz ve isteksiz bir insan olursunuz.

Fikirleriniz bizim için önemli

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish