Varis Tedavisi Sonrası Yapılması Gerekenler

Varis Tedavisi Sonrası Yapılması Gerekenler

Günlük olarak karşılaşmış olduğumuz, birçok sağlık sorununu bulunuyor. İnsanlar sağlık sorunları sebebiyle kaliteli bir hayat süremiyor. Belli başlı hastalıkların, gerekli tedavi yöntemleri ile tedavi edilmesi şarttır.

İnsanların en sık karşılaşmış olduğu hastalıklardan bir tanesi, damarlarda meydana gelen varis sorunudur. Varis sorunu kişide, şekil bozukluğu ve ağrılara sebebiyet verebiliyor. Tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Sorun tedavi edilmezse daha da büyüyerek çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.

Varis Hastalığı Nasıl Oluşur?

Varis, ayak ve bacaklarda bulunan damarlarda meydana gelen şekil bozukluğu, şişme ve deformasyon olarak adlandırılabilir. Zaman içerisinde toplardamar ve küçük damarlarda kan akışı yavaş şekilde meydana gelir.

Kan akışında meydana gelen problemler, damarlarda belli başlı sorunlara sebebiyet veriyor. Tıkanıklık ile başlayan ve şekil bozukluğuna kadar giden bu hastalık, deride ve cilt altında belli başlı hasarlar meydana getiriyor. Varis erkeklerden çok kadınlarda görülen bir hastalık türüdür. Genellikle büyük damarlarda meydana gelen damar sorunlarıdır. Kişide Özgüven kaybı ve psikolojik sorunlara sebebiyet verebiliyor. Tedavi edilmesi gereken ve iyileştirilmesi gereken bir sağlık sorunudur.

Varis Hastalığının İnsan Sağlığına Etkileri

Varis hastalığı, insanda birçok sağlık sorununu meydana getiriyor. Öncelikle ayak ve bilek damarlarında şişlik meydana geliyor. Mavi veya mor renkli deri altında oluşan şekil bozuklukları meydana geliyor. Kişide bacaklarda güçsüzlük ve ağrı hissi oluşturuyor. Varis hastalığı olan kişiler günlük hayatta daha çabuk yoruluyor.

Yürüme esnasında ayaklarından damar çekilmesi ve iğne batması gibi birçok sağlık sorununu meydana geliyor. Görüntüsü ve şekli itibariyle kişinin psikolojik olarak etkilenmesini sağlıyor. Ayaklarda uyuşma ve yanma hissi meydana getiriyor. Varis genellikle kişilerde özgüven kaybına sebep olabilir. Özellikle gece uyurken aniden damar çekilmeleri ve kramplar oluşabilir. Bu tarz sağlık sorunları, varis ile birlikte kendini gösteriyor. İnsanların hem psikolojik hem de fiziksel olarak etkilendiği, gerekli tedavi yöntemleri tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.

Varis Tedavi Yöntemleri

Varis genellikle iki tür girişim sayesinde tedavi edilebilen bir özelliktedir. Hastanın genel durumu ve genel sağlık durumu incelenerek yapılacak olan tedavi yöntemi belirlenir. Yapılacak olan tedavi yöntemi kişi ile anlaşmalı olarak karar verilir.

Varisin boyutuna ve durumuna göre varis ameliyatı yöntemi şekillenir. Kişi için hangi ameliyat yöntemi daha sağlıklı ise uzman doktor bu yönde karar verir. Varis tedavi yöntemleri iki aşamalı yapılıyor. Bir aşama cerrahi girişimler olarak nitelendiriliyor. İkinci aşama ise lazer ve mikro cerrahi yöntemleridir. Bu iki ameliyat türleri de kendi içerisinde farklı çeşitlerle yapılabilir. Varisin boyutu ve şekli ameliyat türünün belirlenmesinde rol oynar.

Cerrahı ve Lazer Yöntemli Tedavi

Cerrahi yöntem genellikle en çok tercih edilen girişimdir. Kişinin kasığından veya bileğinden kesitler açılarak, damar bulunduğu yerden çıkartılır ve temizlenir. Bu yöntemde genellikle lokal anestezi veya epidural anestezi tercih edilir. Bu yöntem sayesinde kolay bir şekilde ameliyat işlemi gerçekleştirilir.

Cerrahi yöntem varisin, etkili bir şekilde edilebilmesi için ideal bir yöntemdir. Lazerli tedavi yöntemi ise Teknolojinin son imkânları kullanılarak yapılan bir girişimdir. Çağımızın teknoloji çağı olması ile birlikte, bu girişimi sayesinde herhangi bir yara ve acı hissi olmadan varisler tedavi edilebiliyor. Her iki yöntemde de başarı olasılığı yüksektir.

Tedavi Sonrasında Neler Yapılmalı?

Uygulanan yöntem sayesinde sağlığına kısa sürede kavuşan kişiler, varis hastalığından kolay bir şekilde kurtuluyor. Yapılan ameliyat işlemlerinden sonra kişi, kendini korumalı ve kollamalıdır. Tedavi sonrasında hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Varis işlemleri sonrasında normal hayata dönmek kolaydır. Yaralar çabuk şekilde iyileşir ve hasta kendini kolay bir şekilde toparlar. İster cerrahi yöntem ister lazer yöntemi olsun,  kişi dinlenerek ve istirahat ederek bu süreci kısa bir sürede atlatabilir.

Verilen İlaçlar Zamanında Kullanmalı

Ameliyat sonrasında sağlığınıza kolay bir şekilde kavuşmanız için, belli başlı ilaçlar kullanmamız gerekiyor. Ameliyatı yapan Hekim tarafından sizin için hazırlanan reçetedeki ilaçları, gerekli zamanlarda önerildiği şekilde kullanmanız gerekiyor. Ameliyat esnasında ve sonrasında oluşabilecek komplikasyonların önlenmesi için antibiyotik ve ilaç kullanımı oldukça önemlidir. Bu yüzden sizin için verilmiş olan her türlü İlaç ve iğne türlerini yaptırarak, sağlığınıza kısa bir sürede kavuşabilirsiniz. Ayrıca kullanmış olduğunuz ilaçlar sayesinde, ameliyat bölgelerinizde herhangi bir enfeksiyon durumu gelişmez.

Pansuman Ve Temizlik

Yapılan cerrahi ve radyoloji girişimlerinin sonrasında kişi, pansuman ve temizlik konusunda oldukça dikkatli olmalıdır. Çünkü ameliyat yerleri kolay bir şekilde enfeksiyon kapabilir. Enfeksiyon kapmaması ve yaraların çabuk iyileşmesi için, hekimlerin önerilmiş olduğu sıklıklar da pansuman yapmak gerekiyor. Temizlik konusunda da hassasiyetli ve özenli davranıp, ameliyat yerlerinizi korumanız ve temiz tutmanız gerekiyor.

Dinlenme Ve İstirahat

Her iki işlem sonrasında, istirahat ederek ve dinlenerek sağlığınıza kısa bir sürede kavuşabilirsiniz. Belirli bir süre alır iş yapmamanız ve kendinizi korumanız gerekiyor. Ağır işler yaptığımız zaman ameliyat yerleriniz hasar görebilir ve dişlerinizde patlama meydana gelebilir. Bu da farklı komplikasyonların oluşmasına sebebiyet verebilir. Kesinlikle dikkatli olmalı ve ameliyat sonrasında dinlenmeli, kendinizi korumalısınız.

Fikirleriniz bizim için önemli

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish