Kalbe İyi Gelen Besinler

Kalbe İyi Gelen Besinler

Kalp en önemli yaşamsal organlarımız arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda son üç yıl içerisinde yaşanan ölümlerin kalp hastalıkları nedeniyle olduğu belirtilmektedir. Kalp hastalıkları genetik faktörler ve çevresel faktörler ile yaşansa da beslenme alışkanlıklarının da çok önemli olduğu yapılan pek çok bilimsel araştırma ile kanıtlanan bilgiler arasında yer almaktadır.

Ancak beslenme alışkanlıkları daha çok fast food denilen hızlı yeme tercihi ile özellikle son yıllarda kalp sağlığını riske atmaktadır. Peki kalp sağlığını korumak için nasıl beslenmek gerekiyor? Hangi besinler kalp hastalıklarının azalmasında etkili oluyor? Bu ve bunun gibi konular son dönemlerde en çok merak edilenler arasında yer almaktadır. Kalbe iyi gelen besinler ise en çok merak edilen konuların başında bulunuyor.

Kalp Dostu 5 Besin

Kalp hastalıklarından korunmanın en önemli yolu bir hekim denetiminde mutlaka kontrol amaçlı muayene olmaktır. Bu aşamada düzenli olarak kalp ile ilgili gelişmelerden haberden olmaktır. Bunun yanı sıra beslenme düzeni ve tüketilen yiyecekler de çok önem taşıyor.

Kroner kalp hastalıkları günümüzde en çok yaşanan rahatsızlıkların başında geliyor. Bununla birlikte yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği de çokça görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Peki, kal hastalığına yakalanmamak için hangi besinler tercih edilmelidir.

Sarımsak

Sarımsak besinler arasında en güçlü antioksidan özelliğine sahiptir. Sarımsağın içerisinde kuversetin denilen bir madde çok önem taşımaktadır. Kuversetin kan basıncını dengeleyerek damar tıkanıklığının engellenmesinde etken bir maddedir. Sarımsağın bir diğer özelliği ise tam bir antibiyotik kaynağı olmasıdır. Ancak kalp hastası iseniz ve kullandığınız ilaçlar var ise mutlaka doktorunuza danışarak sarımsak tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Balık

Balık insan sağlığı için en önemli yiyeceklerden biridir. Bu besin sadece kalp sağlığı için değil pek çok organımız için son derece faydalıdır. Balıkta bulunan omega 3 sayesinde kolestrol dengelenmekte ve kalp damarları içerisinde oluşabilecek olan pıhtılaşma önlenebilmektedir. Protein bakımından çok zengin olan balık hem kalp ritmi için hem de kalbin yeterince beslenmesi için çok önem taşıyor. Uzmanlar sağlıklı bir kalp için haftada en az iki kez balık tüketilmesini öneriyor.

Domates

Domates hem kış aylarında hem de yaz aylarında soframızda yer alan besinlerin başında geliyor. İçerisinde bulunan likotin maddesi nedeni ile pek çok yararı bulunuyor. Likopenin kalp üzerinde pek çok önemli etkisi bulunuyor. Domatese alerjisi bulunmayan kişilerin hemen hemen her gün ister çiğ olarak, isterse pişmiş bir şekilde tüketilmesi öneriliyor. Domates kurutularak da tüketilen bir sebze olması nedeni ile hem mevsiminde hem de kış ayalarında tercih edilebilme özelliği taşıyor.

Ceviz

Ceviz hem iyi bir omega 3 kaynağı hem de bolca e vitamini içeren bir besindir. Özellikle kandaki pıhtılaşmayı engelleyen bu besin içerisinde bulunan E vitamini ile yükselen triglesirit seviyesinin düşmesinde etkili oluyor. Beyin sağlığı için de çok önem taşıyan ceviz kalp sağlığı için de vazgeçilmeyen yiyecekler arasında bulunuyor. Tam bir enerji deposu olan ceviz özellikle soğuk algınlığına karşı da koruyucu etkisi ile biliniyor. Kalp sağlığınız için günde en az üç adet ceviz yemeniz gerekiyor.

Zeytinyağı

Zeytin ve zeytinyağının sağlığımız üzerindeki faydaları saymakla bitmiyor. Ancak zeytinyağı kalp sağlığı için altın değerinde olan besinler arasında yer almaktadır. Özellikle anti iflamatuar etkisi bulunan zeytinyağı kalp damar hastalıklarına karşı çok iyici bir koruyuculuk üstleniyor. Kötü kolestrol için birebir olan bu besin kan basıncı için de önemli bir rol oynuyor. Ancak zeytinyağını da ölçülü kullanmak gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Kalp Hastalığı Olanlar Nasıl Beslenmelidir?

Kalp hastalığı olanların beslenme düzeni çok önem taşıyor. Bunun yanı sıra spor yapmak da kalp hastalıklarında önemli rol taşıyor. Ancak spor egzersizlerini mutlaka doktor kontrolünde hafif tempoda yapmak öneme sahiptir. Beslenme özelliklerinde ise şekeri hayatınızdan mutlaka çıkarmalısınız. Şeker kalp ve tüm organlar için ciddi zararları bulunan bir gıda ürünüdür. Sebzeleri özellikle kızartarak tüketmemek gerekiyor. Çiğ ve az pişmiş olarak tüketilen besinlerin hem kalp sağlığı hem de vücut sağlığı açısından büyük bir önemi bulunuyor. Özellikle doymamış yağ içeren yemeklerden kaçınarak daha düzenli ve sağlıklı bir besin programından faydalanmak gerekiyor.

Bunun için beslenme uzmanı Gediz US‘dan bilgi alabilirsiniz.

Fikirleriniz bizim için önemli

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish