Kalp Hastalarının Yememesi Gerekenler

Kalp Hastalarının Yememesi Gerekenler

Kalp hastalığı en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Bu nedenle kalp hastalığı riskinde yanlış beslenmenin faktörü çok büyüktür. Uzmanların en çok uyarıda bulunduğu konuların arasında kalp hastalığına yakalanmamak için ‘’hangi besinlerin tüketilmesi gerekiyor’’ konusu yer almaktadır.

Kalp hastalarının yememesi gereken pek çok besin söz konusudur. Bunların başında ise tuz alımı geliyor. Tuz insan vücudu için çok önemli olsa da fazla tuz başta kalp hastalığı olmak üzere pek çok rahatsızlığa davetiye çıkarıyor. Fazla tuz alımı vücudumuzda ciddi bir ödem oluşmasına sebep oluyor. Bu durum kalp için büyük bir tehlike oluşturuyor.

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

Ölümlerin en önemli nedenlerinden biri de kalp hastalıkları nedeni ile gerçekleşmektedir. Kalp sağlığı genel sağlık açısından bakıldığında vücudumuz için olmaz ise olmaz bir konudur. Kalp Sağlığını riske atan besinlerden korunmak kalp için çok önem taşıyor.

Bu besinlerin çoğunu ise işlenmiş gıdalar oluşturuyor. Salam kahvaltıların en çok tercih edilen ürünlerinden biridir. Ancak kalp sağlığını riske atan gıdalardan biridir. Özellikle tuz oranı yüksek olan salamlar kalp sağlığı için çok tehlikeli bir tercihtir. Turşu özellikle kış aylarının vazgeçilmezlerinden biridir. Ancak bol tuzla yapılması nedeni ile kalp sağlığını ciddi oranda riske atmaktadır.

Sindirimi Kolay Besinler Kalp Sağlığını Korur

Sindirimi Kolay Besinler Kalp Sağlığını Korur

Sindirimin kalp sağlığı üzerinde çok büyük rol oynadığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle kolay sindirilebilen besinler kalp için çok önem taşımaktadır. Özellikle lif içeren gıdalar tercih edilmelidir. Eğer kalp sorunuz varsa çiğ olarak tüketilmesi gereken gıdaları aşırı tüketmekten kaçınmalısınız. Özellikle bu tür gıdaları akşam saatlerinde tercih etmemelisiniz.

Gaz yapan gıdalar da kalp sağlığını bozmaktadır. Özellikle kuru bakla ve fasulye gibi gıdaları pişirmeden önce bol su ile ıslatıp içerisindeki gaz yapıcı maddeler arınıncaya kadar suda bekletmek gerekiyor. Kuru baklagiller vücut için çok önemli olsa da aşırı tüketimi kalbinizi yorabilmektedir.

Trans Yağ Ve Margarin Kalbinizi Yoruyor

Trans Yağ Ve Margarin Kalbinizi Yoruyor

Doymamış yağ asitlerine trans yağ denilmektedir. Bu yağlar hidrojen eklenerek tamamlanmaktadır. Trans yağlar insan sağlığını büyük ölçüde riske atmaktadır. Bu madde insan sağlığı üzerinde kolestrol, yağlanma ve damar tıkanıklığı gibi hayati tehlikelere neden oluyor.

Bu nedenle kalp sağlığınızı korumak için trans yağ içeren hiçbir besini tüketmemek gerekiyor. Özellikle margarin tercih edenler için bu risk faktörü çok büyük olarak belirtiliyor. Ancak bitkisel olduğu bilinen ve sağlık bakanlığınca onaylı margarinlerin tüketiminde bir sakınca bulunmuyor. Doğal tereyağının da hem insan sağlığı hem de kalp için önemi sıkça dile getiriliyor.

Tüm Kızartma Çeşitleri Kalbe Zarar Veriyor

Tüm Kızartma Çeşitleri Kalbe Zarar Veriyor

Kızartmalar hemen hemen pek çok kişinin hayır diyemeyeceği gıdalar arasında yer alıyor. Ancak kızartmalar kalp sağlığını ciddi oranda tehlikeye sokuyor. Kızartmalarda bulunan trans yağ kalp damarlarının tıkanmasına ve sağlıklı bir kalbin yağlanmasına neden oluyor. Kızartmalar kolestrol yüksekliğine sebep olan baş gıdalar arasında yer alıyor. 

Haşlanmış sebze ve meyveler insan sağlığını ciddi oranda koruyor. Haşlanmış yiyeceklerin önemi de uzmanlar tarafından sık sık dile getirilmektedir. Damar sağlığı için sebzeleri kızartarak yemek oldukça tehlikeli olarak ifade edilmektedir. Kızartma ve türevlerinden uzak durarak kalp ve damar sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kalp Sağlığı İçin Alkol Kullanımına Son Verin

Kalp Sağlığı İçin Alkol Kullanımına Son Verin

Alkol kullanımı tüm yaşamsal organlar için ciddi anlamda sorun yaratmaktadır. Kalp sorunları yaşayan kişiler için alkol çok tehlikeli bir içecektir. Ani kalp durmalarına kadar götüren bu içecekten mutlaka uzak durmak gerekiyor. Dengeli bir beslenme programı tüm yaşamsal organlarımız için çok önemlidir. Ancak kalp sağlığı için daha da önem arz eden bir durumdur.

Alkollü içecekler tansiyon ve kalp hastalığında yaşamsal sorunları da beraber getirmektedir. Aşırı alkol tüketimi damar sertliği ve damar tıkanıklığı gibi ciddi kalp damar sorunlarına sebep oluyor. Ani kalp durmaları da alkol kullanan kişilerde sıkça görülen nedenlerin başında geliyor.

Aşırı Sıcak Ve Soğuk Havalardan Kalbinizi Koruyun

Güneş ışınları vücudun D vitaminini karşılayan önemli bir enerji kaynağıdır. Ancak aşırı sıcaklar hem damar sağlığı hem de kalp sağlığı için ciddi bir tehlike oluşturuyor. Soğuk havalarda kalp sağlığını ciddi derecede etkiliyor. Eğer var olan bir kalp hastalığı var ise soğuk havalara çok dikkat temek gerekiyor. Kalp vücutta meydana gelen ani sıcaklı ve soğukluktan son derece olumsuz etkilenebiliyor. Yapılan araştırmalarda kalp krizinin aşırı sıcak ve soğuk havalarda sıkça görüldüğü belirtiliyor.

Fikirleriniz bizim için önemli

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish