Bir Kalp Damar Cerrahisi Problemi: Kalp Krizi

Bir Kalp Damar Cerrahisi Problemi: Kalp Krizi

Kalp krizi korkutucu bir deneyimdir. Eğer bir kalp krizi geçirdiyseniz veya başkasına yakınsanız, bunu bilmelisiniz: Yalnız değilsiniz. Aslında, on binlerce insan kalp krizinden kurtulur ve üretken, eğlenceli yaşamlar sürmeye devam eder. 

İyileşme için çalışırken, aşağıdaki sık sorulan sorular, neler olduğunu ve kalbinizin nasıl iyileşebileceğini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Bilgi Güçtür. Kendinizi bu bilgilerle donatmak, daha sağlıklı ve daha uzun bir yaşam sürdürmenize yardımcı olabilir.

Kalp krizi nedir?

Kalp krizi, kalp kasınızın hayatta kalabilmesi için oksijene ihtiyacı var. Kalp kasına oksijen getiren kan akışı ciddi ölçüde azaldığında veya tamamen kesildiğinde kalp krizi meydana gelir.

Bunun nedeni, kalp kasına kan akışı sağlayan kaynağı olan koroner arterlerin, yağ, kolesterol ve birlikte plak denilen diğer maddelerin birikmesi nedeniyle daralması olabilir. Bu yavaş işlem ateroskleroz olarak bilinir.

Bir kalp arterindeki plak kırıldığında, plak etrafında bir kan pıhtısı oluşur. Bu kan pıhtısı, arterden kanın kalp kasına akmasını engelleyebilir.

İskemi, kalp kası oksijen ve besinler için aç kaldığında ortaya çıkar. Kalp kasının bir kısmının hasar görmesi veya ölmesi, iskemi sonucu gerçekleştiğinde, buna kalp krizi veya miyokard enfarktüsü (MI) adı verilir.

Neden herhangi bir uyarı almadım?

Ateroskleroz sürecinde herhangi bir belirti yoktur. Bir koroner arter kan akışını daraltıp daralttığında, kalbe hizmet eden yakındaki diğer kan damarları bazen telafi etmek üzere genişler, bu da neden hiçbir uyarı işareti olmadığını açıklayabilir.

Yakınlardaki genişletilmiş kan damarlarının bu ağına yardımcı dolaşım denir ve kalbe gerekli kanı vererek bazı kişilerin kalp krizlerinden korunmasına yardımcı olur. Kollateral dolaşım, kalp kası iyileşmesine yardımcı olmak için kalp krizinden sonra da gelişebilir.

Kalbim kalıcı olarak hasar görüyor mu?

Bir kalp krizi meydana geldiğinde, kan dolaşımını yitiren kalp kası yaralanmaya başlar. Kalp kasına verilen hasar miktarı, bloke edilen arter tarafından sağlanan alanın boyutuna ve yaralanma ile tedavi arasındaki süreye bağlıdır.

Kalp krizinden zarar gören kalp kası skar dokusu oluşturarak iyileşir. Kalp kasınızın iyileşmesi genellikle birkaç hafta alır. Süre, yaralanmanızın derecesine ve kendi iyileşme hızınıza bağlıdır.

Kalp çok zor bir organdır. Bir kısmı ağır şekilde yaralanmış olsa bile, kalbin geri kalanı çalışmaya devam ediyor. Ancak, hasar nedeniyle, kalbiniz zayıflamış olabilir ve normalde olduğu kadar kan pompalayamayabilir.

Uygun tedavi ile ve yaşam tarzı değişiklikleri kalp krizi sonrası, ayrıca hasar sınırlandırılabilir veya önlenebilir. Düzenli aralıklarla yapılan rutin kalp damar kontrolleri sizin kalp damar cerrahisi hastalıklarınıza yakınlığınız hakkında bilgi verebilir. İşinde uzman bir doktorla başlayacağınız bu kontroller sizin için hayati önlem taşımaktadır. Özellikle belli yaş gruplarının her altı ayda bir rutin kontrollere gitmesi çok önemlidir.

Fikirleriniz bizim için önemli

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish