Kalp Damar Cerrahisinde Normal Kalp Atış Hızı Nedir?

Kalp Damar Cerrahisinde Normal Kalp Atış Hızı Nedir?

Normal bir kalp atış hızı nedir? Herkes neyin normal olduğunu bilmek ister, özellikle kalp sağlığı söz konusu olduğunda sorulan temel sorular şunlardır:

Bir kalp atış hızını nasıl belirlerim?

Normal bir kalp atış hızı veya nabız hızı nedir?

Normal bir dinlenme kalp atış hızı nedir?

Normal egzersiz kalp hızı nedir?

Bu sorular kolayca cevaplandırılabilir ve kalp sağlığı konusunda endişeli olanlara güven verici bilgiler sağlayabilir.

Kalbinizin ritmini atmaya geldiğinde, kardiyologlar ritmi ve hızı olan iki ana bölümü not ederler. Bir kalp atışı ritmi, 1) normal, 2) düzenli olarak düzensiz veya 3) düzensiz olarak düzensiz (örneğin atriyal fibrilasyon ) vardır. Kalbin en yaygın ritmi, insanların büyük çoğunluğunda genellikle sinüs ritmi (yani kalbin normal kalp pili sistemi) olan düzenli bir ritimdir. Bu yazının geri kalanı, kalbinizin sinüs ritminde olduğunu varsayacak ve kalp atış hızını tartışacak.

Kalp Atış Hızını Nasıl Belirlerim?

Kalp Atış Hızı Nasıl Kontrol Edilir? Nabzınızı bileğinizin iç kısmına başparmağındaki veya boynunuzun yan tarafına larinksinizin yanına  (Adem elması) alın.

Bileğinizdeki veya boynunuzdaki kan damarlarını hafifçe bastırmak için ilk iki parmağınızın ucunu (işaret ve orta parmaklar) kullanın.

Nabız atım sayısını 60 saniye (1 dakika) olarak sayın ya da atım sayısını 10 saniye içinde atıp sayın ve 6 ile çarpın ve dakikadaki atımınızı bulun.

Normal Kalp Atış Hızı veya Dinlenme Kalp Atış Hızı Nedir?

Kalp atış hızını sınıflandırmanın üç genel yolu vardır, 1) normal, 2) hızlı ve 3) yavaş.

Dinlenme kalp hızı dakikada 60-100 atış arasında normaldir.

Dinlenme kalp atış hızı, dakikada 100 atıştan daha yüksek bir hızda (yani taşikardik ) hızlıdır .

Dinlenme kalp hızı, dakikada 60 atımdan daha düşük bir hızda (bradikardik) yavaştır.

Normal bir kalp atış hızı, istirahatte dakikada 60-100 atış arasındadır (oturma, rahatlama vb.). İyi eğitimli sporcular için ortalama dinlenme kalp atış hızının dakikada 40-60 atış olduğu iyi bilinmektedir! Bununla birlikte, bu oran uyurken veya günlük aktivite ve egzersiz yaparken çarpıcı bir şekilde değişebilir. Genellikle, kalp atışları uyku sırasında daha yavaş, günlük aktiviteler sırasında veya egzersiz sırasında daha hızlı olur ve egzersizden sonra dinlenme hızına hızla geri döner. Bu, kalbinizin uygun kalp atış hızı değişkenliğine ve iyileşmesine sahip olduğu anlamına gelir; iyi kalp sağlığı ile ilişkili. Dinlenme kalp atış hızınız, vücudunuzun ne kadar enerji kullandığını veya bazal metabolizma hızınızı tahmin etmek için kullanılabilir.

Normal Egzersiz Kalp Hızı Nedir?

Normal bir egzersiz kalp atış hızının ne olduğunu belirlemek için önce yaşınıza göre öngörülen maksimum kalp atış hızınızı belirlemeniz gerekir. Sağlıklı yetişkinlerde maksimum kalp atış hızını (HRmax) tahmin etmek için genelleştirilmiş bir denklem :

HRmax = 208 – (0.7 x yaş)

Egzersizin Kalp Atış Hızı Üzerine Etkisi

Örneğin, 20 yaşında bir kişi, yaşa göre öngörülen maksimum kalp atış hızı, dakikada 194 atım olacak ve 65 yaşında bir kişi için, yaş tahmini ile tahmin edilen maksimum kalp atış hızı dakikada 163 atım olacaktır. Yaygınlaştırılmış, yaş tarafından tahmin edilen bir maksimum kalp atış hızı denklemi (yani 220 – yaş) yaygın olarak kullanılır, ancak genç erişkinlerde maksimum kalp atış hızını abartır ve yaşlı yetişkinlerde maksimum kalp atış hızını giderek küçümser.

Fiziksel olarak aktif olmak, kardiyovasküler hastalıkları , dünyada 1 numaralı ölüm sebebini önlemek için önemlidir . Amerikan Kalp Derneği (AHA) fiziksel aktivite için aşağıdakileri önermektedir:

Haftada en az 30 dakika toplam 150 dakika boyunca en az 30 dakika orta şiddette aerobik aktivite VEYA toplam 75 dakika boyunca haftada en az üç gün en az 25 dakika yüksek yoğunluklu aerobik aktivite. Örneğin, orta şiddette bir yürüyüş, dakikada 100 adım veya 30 dakikada 3,000 adım anlamına gelmelidir.

Ek sağlık yararları için haftada en az iki gün boyunca orta ila yüksek yoğunluklu kas güçlendirme aktivitesi.

Peki kalp atış hızı ile ilgili “orta şiddette” veya “yüksek şiddette” egzersizi ne tanımlar? Maksimum kalp atış hızınızı belirledikten sonra, egzersiz kalp atış hızınızın egzersiz yoğunluğuna göre ne olacağını belirleyebiliriz.

Genel olarak, egzersiz sırasında, kalp atış hızınızın, maksimum kalp atış hızınızın% 50-90’ında olmasını istersiniz. Bu aralık, egzersiz sırasındaki genel hedef kalp atış hızınız olarak düşünülmelidir.

Orta şiddette egzersiz sırasında hedef kalp atış hızı, maksimum kalp atış hızınızın% 50-70’i kadardır.

Yüksek yoğunluklu egzersiz sırasındaki hedef kalp atış hızı, maksimum kalp atış hızınızın% 70-90’ı kadardır.

Hedef kalp hızı bir sırasında kardiyak stres testi kardiyovasküler hastalık için değerlendirmek için maksimal kalp hızının% 85’tir. Bu, AHA ve Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin (ACC) yanı sıra egzersiz sırasındaki optimum üst kalp atış hızı sınırını tanımlayan ek bilimsel çalışmalarla desteklenmektedir.

Egzersizin, yürüyüş, koşu, koşma, yüzme, bisiklete binme, merdiven çıkma, yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT) veya spor yapmayı (en ilginç veya eğlenceli bulduğunuz etkinlik ne olursa olsun ) içerebilir (ancak bunlarla sınırlı değildir) unutmayın.

Dinlenme kalp hızı, genel popülasyonda kalp damar cerrahisi hastalıkları ve ölümün çok temel, ancak inanılmaz derecede önemli bir belirleyicisidir. Artık sıkı diyet ve egzersiz programlarıyla yüksek riskli sağlık profillerinin olumlu bir şekilde değiştirilmesinin riski azaltabileceği ve dinlenme kalp atış hızı, kalp atış hızı değişkenliği ve kalp atış hızı iyileşmesinin iyileştirilmesi ile ilişkili olduğu kabul edilmektedir. Sağlığınızın kontrolünü elinize alın! En yakın zamanda bir kalp damar cerrahisi uzmanına kontrol yaptırın.

Fikirleriniz bizim için önemli

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish