Kalp Damar Cerrahisinde Yeni Bypass Dönemi

Kalp Damar Cerrahisinde Yeni Bypass Dönemi

Kalp damar cerrahisinde bypass ameliyatları artık çalışan kalpte gerçekleştiriliyor. Bu ameliyat yöntemi hem hasta konforu için oldukça iyi hem de sonrasında oluşabilecek komplikasyonları önler nitelikte. Normalde bypass ameliyatları sırasında kalp durduruluyor, akciğerler söndürülüyor, bu sırada da kalp akciğer pompası denen sisteme bağlanarak operasyon gerçekleştiriliyor. Hem vücut kanının oksijenlenmesi hem de vücuda kalp-akciğer makinesi tarafından pompalanması doğal olmayan bir dolaşım yaratır. Bu durum hem kalpte hem de beyin, akciğer, böbrek gibi organlarda önemli sayılabilecek fonksiyon bozuklukları yaratabilir. Bu fonksiyon kayıpları, sağlam bir hastada önem taşımasa da, özellikle kalp, akciğer, böbrek fonksiyonları ameliyat öncesinde de iyi durumda olmayan hastalarda, önemli ve hayati tehdit yaratan komplikasyonlar oluşturabilmektedir.

Kalp ve damar cerrahisi ameliyatları her geçen gün yeni teknoloji ve tetkikleri kullanarak kendini ve yaptığı ameliyatların başarısını arttırmıştır. Bunun bir örneği de çalışan kalbe bypass ameliyatıdır. Çalışan kalpte bypass yönteminde ise, kalp akciğer pompası kullanılmıyor. Damarın olduğu bölge sabitlenerek bypass ameliyatı gerçekleştiriliyor. Kalp durdurulmadığı için çalışan kalpte bypass’ta emboli riski daha düşük olur ve akciğer, böbrek gibi hayati organlar operasyondan daha az etkilenirler.

Kalbi durdurmadan bypass yöntemi, özellikle kalp gücü zayıflamış yüksek riskli hasta grubu için tercih edilen bir yöntem olarak gündeme girmiştir ve yüksek risk altındaki kalp ameliyatlarında bu yöntemde başarılı sonuçlar alınmıştır. Ancak her durumda çalışan kalbe bypass uygulanamaz. Eğer hastanın aort kapağı, mitral kapağı ya da aort damarına müdahale edilecekse kalp-akciğer pompasının kullanımı gereklidir. Hangi durumda nasıl bir yöntem uygulanacağını doktorunuz karar vermelidir. Kalp damar cerrahisi operasyonları ciddi bir uzmanlık ve tecrübe isteyen operasyonlardır. Yanlış yapılan bir müdahale çeşitli komplikasyonlara yol açabileceği gibi hastayı ölümcül boyutlara da götürebilir.

Bu yüzden sağlığınızı ciddiye alıp, güvendiğiniz bir doktora başvurmalısınız.

Fikirleriniz bizim için önemli

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish