Varis Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Varis Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Varisleri tedavi ettikten sonra ister ameliyat olsun, ister radyofrekans veya lazerle ameliyat olsun hasta genellikle evine yürüyerek gönderilir. Hasta evine taburcu olduğunda bacaklarında sargılar vardır. Hastanın sargıları çoğu zaman yürümesini engelleyici boyutta değildir. Hastada ciddi ağrılar yoktur. Dolayısıyla hasta o gün yürüyebilir, merdiven çıkabilir. Genellikle hastaların 1-2 gün evde istirahat etmelerini, kendilerini çok yormadan yürümelerini öneririz. Hasta ertesi gün yıkanabilir, dışarı çıkabilir ve yarım saatlik küçük yürüyüşler yapabilir. Hastalara verilmiş olan varis çorabı minimum bir hafta kullanmaları önerilir. Varis çorabının süresi gerekirse biraz daha uzatıla bilinir.

 Ameliyattan sonra gerek iyileştirilmiş damarlarımızın gerekse sağlıklı damarlarımızı korumak için yapılması gereken bazı önlemler vardır. Çünkü genetik olarak tekrar varis oluşu gözlenmesi çok olası bir durumdur. Elbette ki bu oluşum süresi çok kısa bir süreçte meydana gelmeyecektir. Ancak istenilen durum yeniden varis oluşmaması olduğu için ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Varis ameliyatı sonrası mutlaka uzman hekiminizin size bir eğitim vermesi gereklidir. Eğitimin ana amacı bacaklardaki baldır kaslarının çalıştırılmasıdır. Yüksek topuklu ayakkabılar, babet ayakkabıların giyilmemesi gerekir. Karın içi basıncınızın arttırıcı kıyafetlerin giyilmemesi, uygun bir diyet programıyla yemek yenilmesi, aşırı sıcaklardan kaçınılması, baldır kaslarının güçlendirilmesi gibi önlemleri doktorunuz size anlatacaktır. Bu şekilde yapılmış olunan tedavinin devamlılığını ve sağlıklı bacaklara sahip olmayı amaçlanır.

Fikirleriniz bizim için önemli

Randevu Alın

Hızlı ve Kolayca Randevu Alın

İletişim 0212 291 11 11
ArabicEnglishGermanRussianSpanishTurkish